Tradycyjne Feng Shui
Tradycyjne Feng Shui to nie jest prosty system oparty tylko na tzw. „siatce bagua” wyznaczającej rejony korzystne dla zaspokajania poszczególnych potrzeb ludzkich, takich jak bogactwo, kariera, miłość, zdrowie itd…
Feng Shui w swojej pierwotnej formie, którą znamy dzisiaj, zostało ukształtowane w Chinach ok. 2000 lat temu. Narzędzia i metody, które są tu wykorzystywane mają ok. 4000-6000 lat.
To prastara wiedza o wpływie energii (zwanej „Qi”) przestrzeni na człowieka, to wiedza o tym, co jest niekorzystne dla człowieka w danej przestrzeni i jak chronić się przed tym, a także o tym, co jest korzystne dla człowieka i jak to wykorzystać.
Nauka ta wywodzi się z obserwacji praw natury (Ziemi) i astrologii (Nieba) oraz wpływie jaki wywierają ich energie na człowieka.
Feng (wiatr) Shui (woda) to świadomość przepływu i skupiania się energii w danej przestrzeni, otwartej lub zamkniętej.
Klasyczne Feng Shui patrzy na przestrzeń w sposób holistyczny: na jej Ciało (Di), Umysł (Ren) i Ducha (Tian). Łączy elementy astrologii i astronomii, geologii, fizyki, matematyki, filozofii i intuicjonizmu.
Zasady Feng Shui:
1 Zasada PIĘCIU ŻYWIOŁÓW – OGIEŃ, ZIEMIA, METAL, WODA I DRZEWO
symbolizuje cechy Qi, które zmieniają się w czasie. Istnieje pięć żywiołów (elementów), które stwarzają wszystko co istnieje w sferze nieba, ziemi i człowieka.
Każdy żywioł ma swój potencjał qi (odpowiadający mu kierunek magnetyczny, kolor, pora roku, smak, tendencja, kształt (np. mebli, budynku, ) i oddziałuje na swój sposób na pozostałe żywioły.
Pięć żywiołów przypisanych jest również najważniejszym narządom, zmysłom i częściom ludzkiego ciała a także emocjom. W naturze i systemie feng shui występują trzy cykle oddziaływania na siebie żywiołów: cykl tworzenia, cykl kontroli i cykl osłabiania.
Ustalenie właściwego środka zaradczego i wybór odpowiedniego czynnika przeciwdziałającego są kluczem do przywrócenia równowagi w przestrzeni w której żyjemy.
2 Zasada YIN i YANG – PRZECIWIEŃSTWA RZECZYWIŚCIE SIĘ PRZYCIĄGAJĄ
Koncepcja yin i yang jest drugą zasadą feng shui.
Wspólnie Yin (czarny, zasada bierności) i Yang (biały, zasada aktywności) reprezentują najważniejsze prawo natury- stałą i nieprzerwaną zmianę – dwie podstawowe siły energii zwanej Qi.
Wszechświat i wszystko co się w nim zawiera, oscyluje od narodzin do śmierci w pięknym tańcu przeplatającej się i łączącej energii, w harmonijnym zjednoczeniu.
Nic nie jest pełne, ustalone czy absolutne.
W energii yin (żeński aspekt) jest zalążek yang (męski aspekt), tak jak w najszczęśliwszym dniu jest odrobina smutku a w najsmutniejszym dniu nadzieja.
My, ludzie Zachodu jesteśmy zorientowani na yang. Ciągle przedkładamy męskość nad kobiecość, rozum nad intuicję, odrębność nad integrację, wydawanie nad oszczędzanie i pośpiech nad spokój.
Zasada yin i yang jednak uczy, że nasza „yangowość” obróci się ostatecznie w yin gdyż wszystko we wszechświecie dąży do równowagi.
Podsumowując: Celem Feng Shui jest znalezienie równowagi między przepływem a skupianiem energii – w takim stanie człowiek może właściwie oddziaływać ze środowiskiem.
Ideałem jest stan harmonii, w którym człowiek otrzymuje wsparcie ze strony otaczającej go przestrzeni, którą potrafi tak zaaranżować, aby efektywnie pracować i odpoczywać.
Ważne!
Feng Shui będące niegdyś tajemną wiedzą starożytnych Chin (ok. 3000 lat temu) dostępną tylko dla cesarza i jego dworu, przyczyniało się do rozrostu gospodarki i zbudowania imperium, dzięki któremu Chiny są dziś w czołówce gospodarczej na świecie!